Namn: Kristina Larsson
Yrke: EDB, Banking and Finance Custom Solutions
Arbetar med: Jag jobbar som systemutvecklare inom Bank och Finans
Kurs och nytta:
A9680 - Programmera i Java
"Den nytta kursen gett mig är att jag fått en mycket grundligare förståelse för språket java. Jag läste under min utbildning också två kurser i java, men jag kände aldrig att jag riktigt fick den sammanhängande förståelsen till varför man gjorde som man gjorde och hur det fungerade.
Läraren började från grunden med de minsta byggstenarna i språket och gradvis kom vi in på de mer komplexa problemen.
Då vi var en liten grupp hade man själv stort utrymme att fråga om problem man stött på i sitt jobb.
I mitt jobb nu kan jag känna mig säkrare på det jag kodar, då jag förstår varför jag skriver det jag skriver och inte bara kör copy-paste, jag kan argumentera för varför jag kodat på ett visst vis på ett annat sätt. Då jag jobbar med ett programmeringsverktyg som ger en mycket gratis i form av importer och kodgranskning så var det mycket nyttigt att få jobba i mindre skala, med mindre klasser och ett verktyg där man själv var tvungen att tänka på vad som behövde inkluderas.
Jag fick också en klarare bild av vad språket innehåller och vilka hjälpmedel som finns i form av standard-biblioteken. Java känns inte lika oändligt stort utan mer greppbart. Ett stort plus är också det lättförståeliga kursmaterialet som jag kan gå tillbaka till nu i mitt jobb om det är något jag funderar över.
Så sammanfattningsvis, nyttan för mig har varit: grundligare förståelse, mer självförtroende i kodningssammanhang och en mer övergripande bild av java.”