Verksamhetsregler i praktiken

Verksamhetsregler i praktiken

Kursnummer: A1615

Antal dagar: 2

Kursavgift: 13 750 kronor (exklusive moms)

Med Astrakangaranti

Kursbeskrivning
Kursinnehåll
Omdömen (2)

Kursbeskrivning

Kursen riktar sig till dig som vill lära dig att fånga, beskriva, analysera och strukturera verksamhetsregler. Metoden är praktiskt inriktad och utgår från behovet av effektiv utveckling och förvaltning av verksamheten. Den bygger på ett flerperspektivtänkande där regler, mål, processer och begreppsdefinitioner samverkar för att få en sammanhållen och heltäckande beskrivning av verksamheten. Härigenom möjliggörs att beskrivna verksamhetsregler resulterar i verksamhets- och informationssystem som verkligen stödjer verksamheten.

Du lär dig vad verksamhetsregler är, varför de är viktiga och hur du praktiskt går till väga för att ta fram, beskriva och strukturera dem.Vi går igenom hur du fångar verksamhetsregler och övar på att identifiera verksamhetsregler i policydokument. Du lär dig också fånga verksamhetsregler då det saknas dokument att utgå ifrån och/eller verksamhetsregler behöver utvinnas från gamla informationssystem (legacysystem). Vi går igenom hur du praktiskt organiserar arbetet för att få rätt intressenter engagerade och fånga deras verksamhetsregler, samt hur du löpande kvalitetssäkrar arbetsresultatet.

Du lär dig beskriva verksamhetsregler i form av grafiska modeller och sanningstabeller och hur dessa samverkar effektivt med mål-, begrepps- och processbeskrivningar. Vi går igenom hur du förvaltar verksamhetsregler och bygger upp ett repository för att analysera och återanvända regler. Vi övar på att ta fram en grund för att designa och bygga användbara system.

Kursmål

Efter kursens teoriavsnitt och praktiska övningar…

  • kan du, utgående från verksamhetens behov, identifiera, analysera och dokumentera verksamhetsregler 
  • behärskar du väl fungerande arbetsformer för praktiskt tillämpning av verksamhetsregler 
  • kan du ta fram och hantera verksamhetsregler som inte bara bidrar till att system byggs rätt, utan också att rätt system byggs! 
  • har du förståelse för hur verksamhetsregler kan omsättas till systemdesign

Målgrupp & Förkunskaper

Kursen riktar sig till …

  • alla som vill förstå verksamhetsregler och hur de kan beskrivas och användas 
  • dig som arbetar med verksamhets- och/eller systemutveckling 
  • dig som arbetar med att leda utvecklingsprojekt och/eller förvaltningsuppdrag 
  • dig som arbetar med testledning

Störst utbyte av kursen får du som har erfarenhet av verksamhetsutveckling och kravställning och/eller utveckling av informationssystem. Kursen kan med fördel kombineras med vår kurs Verksamhetsutveckling med processer och någon grundläggande kurs i kravhantering, exempelvis Astrakans Praktiskt kravarbete.

Kursinnehåll

Introduktion till verksamhetsregler
Källor till verksamhetsregler: expertkunskap hos nyckelpersoner, policydokument, målmodell, begreppsmodell, befintliga system, lagkrav, protokoll, instruktioner och riktlinjer m.m.
Brister i traditionell systemutveckling

Fånga verksamhetsregler
Var och hur hittar man verksamhetsregler?
Att hitta verksamhetsregler med policydokument som grund
Verksamhetsregelworkshops 
Roller och ansvar
Engagera verksamhetens experter, ledare och andra nyckelpersoner
Förankring och kvalitetssäkring
Systemarvet

Beskriva verksamhetsregler
Beskrivning för olika mottagare
Vad är en bra verksamhetsregel?
Beskrivning av verksamhetsregler: text, grafisk modell/diagram samt i tabellform
Paketering
Huvudregler och undantagsregler
Dokumentera verksamhetsregler
Mönster för verksamhetsregler
Modelleringsverktyg
Kvalitetsattribut t ex spårbarhet, ökad rörlighet, ändringsbarhet, återanvändning etc.
Kunskapshantering

Använda verksamhetsregler
Verksamhetsregeldriven utveckling
Tillämpning av regler i verksamheten
Använda regler ihop med processer, begrepp och mål
Förankring, kommunikation, anpassning och förändring i verksamheten
Realisering av verksamhetsregler i informationssystem
Koppling till objekt/datamodell, processmodeller samt användningsfall
Samverkan med olika utvecklingsmetoder t ex RUP och Scrum
Beroenden
Hur omsätts verksamhetsregler till detaljerad systemdesign?
Verksamhetsregler som grund för testfall

Skriv ut Tipsa om kurs Bokningsinformation Ladda hem kursblad

  

  

  


  • Boka kurs
  • Stockholm
  • 2012-09-13 – 2012-09-14
  • 2012-11-12 – 2012-11-13
Kurslärare
Christer Nellborn

Christer Nellborn

 Anmäl intresse för företagsintern kurs