En stor del av svenskarna kan inte använda nätet för att betala sina räkningar eller utnyttja samhällsservice som vård och myndighetskontakter. Så mycket som en fjärdedel av svenskarna saknar internetuppkoppling i hemmet, skriver Marcus Jerräng i CS och refererar till en stor undersökning från Telia.
Där kan man läsa att var fjärde mobilanvändare aldrig skickar sms. Det är kanske intressant, men utgör knappast ett problem. Betydligt allvarligare är det ökande utanförskap som drabbar dem som inte är uppkopplade, i takt med att post- och bankkontor stängs och när diverse samhällsservice blir allt otillgängligare via traditionella kanaler som telefon och fysisk närvaro.
Jag har gjort en egen högst ovetenskaplig undersökning genom att fråga släktingar och personer i min omgivning. Alla vill kunna använda nätet, men många kan inte för att det är för krångligt. Flera av dem har visserligen både dator och internetabonnemang, men det har slutat fungera och de har inte lyckats få ordning på det igen.
Den grupp jag tänker på är alla som inte är tekniskt kunniga eller intresserade och inte har någon datakunnig släkting eller bekant som kan hjälpa till då det oundvikliga strulet inträffar. En person berättade för mig att allt stendog i samband med en påtvingad uppgradering. Sedan dess skyller de inblandade på varandra.
Här hjälper varken utvidgade hem-pc-reformer eller ambitiösa utbildningsinsatser. Det kommer alltid att finnas en stor grupp medborgare som varken kan eller vill skaffa sig den kunskap som behövs för att få den svajiga tekniken att fungera smärtfritt och kontinuerligt. Egentligen borde ingen heller behöva det.
Det är dags för operatörerna att ta fram och erbjuda en ”surfburk” tillsammans med abonnemanget. Svärmor vill ha en enda part som garanterar uppkoppling och som inte kan skylla ifrån sig. Hon ska kunna få hem en kartong som hon kan öppna och plugga in burken som sedan funkar på direkten.
För att det hela ska fungera tror jag det behövs en stendum tunn klient utan hårddisk eller annat som kan krångla lokalt.
Allt ska finnas hos operatören. Svärmor ska inte besväras av ord som mjukvaruversionsuppdatering eller behöva veta att det finns något som heter datavirus.
För operatörerna är det här en marknad som rätt prissatt borde vara kommersiellt intressant. För samhället är det ytterst en demokratifråga.
Søren Ravnskov, vd
010-588 60 21
Läs krönikan hos Computer Sweden